Красивата коса е естествено украшение на човека. Нейният добър вид обаче, е не само признак на привлекателност, но и огледало на здравето ни. Добрата новина е, че спазвайки правилен хранителен режим, ще се радвате на крепко здраве и красива коса едновременно.
Значението на косата е дълбоко вкоренено в човешката историята. Още в Древен Египет косата е била символ на социален и икономически статус. В тези антични времена са били изобретени и първите способи против косопад. Въпреки че косата няма жизненоважна функция, влиянието, което оказва върху външния вид и самочувствието ни я превръща в нещо изключително важно за всеки от нас.
Обикновено, когато споменаваме думата „коса“ се има предвид само онази видима част, която израства от скалпа. По време на този растеж всеки косъм се покрива от мастните жлези с тънък протективен филм. Ако този филм липсва по някаква причина, то косата има сух и нездрав вид.
Друг интересен факт е, че броят на космите по главата зависи от цвета им. Така например, блондинките имат средно около 140 000 косъма, хората с тъмна коса около 100 000 косъма, а червенокосите едва около 85 000. Съответно израстването на косата и косопадът, също зависят от това.
Косата расте с около един сантиметър на месец. В рамките на един човешки живот тя би трябвало да порасне с около 30 метра.
Цветът на косата, структурата и растежът са предимно хормонално и генетично обусловени, което прави горните цифри относителни и различни при всеки човек.
Според общия принцип, цветът е генетично обусловен. Навлизайки в детайли, ще ви споделим, че има конкретен виновник за това цвета на косата ви да не е мечтаното русо, наситено кафяво или огнено червен. Нарича се меланин. Причината да побеляваме след една определена възраст също се дължи на него. Или в случая, по-скоро на постепенно намаляващата му продукция от човешкия организъм. Има и ситуации, в които даден човек може да се роди без наличието, на какъвто и да е меланин в тялото си, тогава косата му остава чисто бяла и този феномен е познат като албинизъм.
„Истинската красота идва отвътре“ е казал народът и е абсолютно прав, защото доброто състояние на клетките на косата е определящо за нейния привлекателен външен вид. Клетките на косата, както и всички останали в човешкия организъм, имат нужда от адекватно снабдяване с хранителни вещества, за да функционират правилно. Особено важни са някои витамини, микроелементи и белтъчини, които са основни градивни елементи на косата.
Такъв важен градивен елемент, например, е протеинът кератин, който е основна съставна част на косата и ноктите. Наличието на достатъчно количество кератин прави нотките ни здрави, а косата еластична.
Силицият е от важно значение за продукцията на колаген в организма, който пък служи като основен градивен елемент. Прием на силиций се препоръчва традиционно при хора, които имат проблеми с изтънена или отслабена коса. Има специално разработени форми на силикатни минерали, които са годни за прием с храната и спомагат за снабдяването на организма с този по-слабо известен минерал. Минералите, източник на силиций, често се наричат „диатомична пръст“, „диатомит“ или „инфузорна пръст“. Ефектът от добавения към диетата силиций върху състоянието на косата е изследван в рандомизирани и плацебо-контролирани клинични проучвания.
Витамините от група B са незаменими в процесите, отговарящи за енергийния метаболизъм на клетките. Сред тях е и т. нар. „витамин на красотата“ – биотин. Биотинът, заедно с микроелементът цинк са отговорни за здравето и добрия вид на косата. Друг микроелемент – мед, пък отговаря за пигментацията на косата.
Всички изброени хранителни вещества по-горе, имат за цел да ви напомнят, че е важно да поддържате косата си механично (използвайки стилизанти и др.), но първото на което трябва да обърнете внимание, ако искате тя да бъде истински здрава и красива е хранителният ви режим!