Знаете ли, че това, което е добро за сърцето, е добро и за очите? Който държи на здравето на очите си, трябва да приема достатъчно количество омега-3 мастни киселини. Тези ценни полиненаситени мастни киселини не могат да бъдат синтезирани от човешкия организъм, затова естественият път, по който можем да си ги набавим, е чрез подходящите храни. Рибата (сьомга или друга мазна, студеноводна риба), например, е сред най-богатите на омега-3 мастни киселини.
За да поддържаме очите си здрави, е необходимо да си осигурим и други важни хранителни вещества като лутеин, зеаксантин и витамин А.
Лутеинът и зеаксантинът се съдържат в яйцата и в зелените зеленчуци като спанак и броколи.
Витамин А, под формата на неговия предшественик бета-каротин (провитамин А), може да си набавим от някои видове плодове и зеленчуци - моркови, тиква и спанак. Морковите и тиквата съдържат високи дози провитамин А, който е от съществено значение за зрението през деня и нощта, както и за разпознаване на цветовете. Това свойство се обуславя от жълто-оранжевия им цвят.
Цинкът също е изключително важен за очното здраве. Той е един от жизненоважните (основни) микроелементи и не може да се произвежда от самия организъм. Ето защо е нужно да си го набавяме отново чрез храната, например от животински черен дроб, слънчогледови семки, пшенични трици, телешко месо, сирене, овесени ядки и др. Освен, че защитава очите, цинкът е важен за много метаболитни процеси - оказва въздействие върху кожата, имунната система, киселинно-алкалния баланс и хормоните.
В приложените таблици, ще видите примерни храни и необходимото за деня количество.