Всеки ден хиляди хора по света се измъчват от безсъние. Добрият сън е от изключително значение за нашето здраве. От него зависят работоспособността и жизненият тонус, способността за справяне с ежедневния стрес, устойчивостта на различни болестотворни фактори. Сънят е важен, както за физическото, така и за психоемоционалното състояние. За да се чувстваме отпочинали след сън, важно е той да е бил не само достатъчно продължителен, но и пълноценен.
Съществуват различни фази на съня, най-важната от които е фазата на дълбок сън. Състоянието на дълбок сън отпуска цялото тяло и успокоява мозъчната дейност, което е главната предпоставка за качествена почивка и зареждане с нови сили за утрешния ден. При лек сън мозъкът продължава да функционира активно, както в будно състояние с единствената разлика, че тялото е отпуснато. Този сън обаче не носи пълноценна почивка.
С какво се характеризира безсънието?
- Трудно заспиване
- Безпричинни събуждания
- Нарушение на бързината на заспиване и качеството на съня
Най-честите причини за безсъние:
- Стрес и нервно напрежение
- Преумора
- Нарушен хранителен и двигателен режим
- Злоупотреба с кофеин, никотин, алкохол
- Промени в работното време и пътувания
- Прием на голямо количество храна преди сън
Известно е, че приемът на алкохол улеснява заспиването, но малцина знаят, че също така, води до нарушаване структурата на съня и неговите фази.
Редица клинични проучвания доказват ползите от приема на естествени съставки като маточина, лавандула и хмел.
Екстрактът от листа на маточина е богат на ценни етерични масла, които благоприятстват за намаляване на стреса (*1), безпокойството и безсънието (*2).
Малко известен факт е, че от хмела се употребяват само шишарките (съцветията) на женското растение. Техните активни съставки имат успокояващо действие и подпомагат заспиването и поддържането на пълноценен нощен сън (*3).
Екстрактът от лавандула има отношение към намаляване на стреса и тревожността (*4), (*5).
Добре е природните екстракти да бъдат съчетани с мелатонин, витамин В6, магнезий. Мелатонинът е естествен регулатор на денонощните ритми в организма, на прехода между сън и бодърстване. Синтезира се в мозъка и е зависим от количеството светлина - на светло нивата му са ниски и организмът е активен, обратното е при стъмване. Приемът на мелатонин намалява времето за заспиване. Магнезий и витамин В6 подпомагат нормалната функция на нервната система и намаляват ефектите на умората.
1. D. O. Kennnedy, 2003 | 2. J. Cases, 2011 | 3. L. Franco, 2012 | 4. H. Woelk, 2010 | 5. S. Kasper, 2013